Galerie-Ikaros Slaný

"NEJSTE SAMI - Výtvarníci proti týrání žen a dětí"

O projektu

Artefakty všech 68 výtvarníků věnovaných pro dobročinnou aukci budou k vidění u nás v galerii ve Slaném od 13. do 31. května. Poté bude výstava přemístěna do Galerie Anderle v Praze 6 (Pelléova ul. 10), kde bude zahájena 17. června a potrvá do 11. října. Pak bude následovat výstava v atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (Sněmovní 4, Praha 1), kde proběhne slavnostní venisáž 24. listopadu a zde bude výstava do 1. prosince. Aukce se bude konat 7. prosince v divadle Semafor v Praze 6 od 15 hodin.
Výtěžek aukce bude věnován na pomoc obětem násilí.

K aukci byl vydán katalog, který je v prodeji za 50 Kč.

Cíl projektu
Milí přátelé výtvarného umění, slušnosti, etiky a tolerance, máte před sebou katalog, jehož jednotícím prvkem není výtvarný projev nebo společně prožitá školní léta umělců, ale volání po rozumu, citu a nenásilí. Proto také titul „Výtvarníci proti týrání žen a dětí“.

Snahou naší Galerie Ikaros ve Slaném spolu s hlavními aktéry – výtvarnými umělci je dát najevo nesouhlas s projevy, které se v naší současnosti stávají každodenní skutečností a které navíc nabývají na zrůdnosti a vedou mnohdy ke smrti žen a dětí. Téma žena a dítě, mnohdy kojící matka, bylo zvoleno a zadáno záměrně se snahou navodit otázku – jak může být „legální“ bombardovat města (a často v přímém přenosu předvádět účinnost tohoto konání televizním divákům), ukazovat brutalitu v „zábavné“ filmové tvorbě – opět servírovanou populaci jako normální v televizních pořadech, ale když hodlá matka nakrmit nejpřirozenějším způsobem nemluvně, vykázat ji z letecké přepravy pro nevhodnost díky obnaženému ňadru, které přece není ďábelským symbolem.

Absurdní je pokrytectví současného světa, kdy silnějším je dovoleno týrat, mučit a zabíjet ty, kteří jsou na nich materiálně odkázáni a navíc jsou to ti nejbližší, kteří – ač je to nepochopitelné – mají svého trýznitele stále rádi.

Výstavami zde publikovaných děl a jejich následnou aukcí chceme přispět alespoň k diskusi k chování, které by nemělo mít místo v rejstříku toho, co je možné ve 21. století.

K aukci byl vydán katalog, který je v prodeji za 50 Kč.